Božítělová posejpka

lidový zvyk

10.-11.6.

Ústecký kraj, Žatec , hlavní budova muzea - zahrada zobrazit na mapě

Žatecké muzeum připomene lidové zvyky pozdního jara

Božítělovou slavnost a téměř zapomenutou tradici tvoření obrazců z okvětních lístků představí Regionální muzeum K. A. Polánka ve středu 10. června od 14 hodinv muzejní zahradě.

"Tzv. Božítělová posejpka doprovází křesťanské oslavy Božího Těla, které připomínají stanovení přijímaní Těla a Krve Páně v podobě chleba a vína. V předvečer slavnosti se před vchody domů stelou obrazce z okvětních lístků, větviček a listů", vysvětluje Monika Merdová.

V muzeu si letos tento malebný zvyk vyzkouší poprvé a zvou k návštěvě. Kromě možnosti vytvořit si vlastní květinový obrázek, se návštěvníci dozví, jak se svátek slavil na Žatecku a jaké další zvyky se k tomuto období vážou.

Muzejníci navíc vyzývají k zapojení se i na vlastních zahrádkách, chodníčcích a zápražích. Stačí na procházce přírodou nebo z vlastní květeny nasbírat jakékoliv květy, lístky nebo proutí a zapojit svou fantazii. Kdo se chce vlastní posejpkou pochlubit, ať fotografie výtvorů pošle na merdova@muzeumzatec.cz nebo na sociálních sítích označí příspěvek hashtagem #posejpka.

Vstupné na akci je zdarma a můžete si prohlídnout všechny stálé i krátkodobé výstavy v hlavní budově muzea. Samozřejmostí je dodržení všech aktuálních opatření proti šíření pandemie.

Kdy: 10.-11.6. (14:00-17:00)
Kde: Ústecký kraj, Žatec , hlavní budova muzea - zahrada
Adresa: Husova 678  zobrazit na mapě
Vstupné: základní 30,- Kč, snížené 20,- Kč, rodinné 60,- Kč
Pořadatel: Regionální muzeum K. A. Polánka
Telefon: +420 608 200 697
E-mail: rmz@muzeumzatec.cz
WWW: http://www.muzeumzatec.cz