Kittelovo muzeum

Tajuplné muzeum

Liberecký kraj, Pěnčín, Kittelovo muzeum na Krásné-Pěnčíně zobrazit na mapě

V nově otevřeném muzeu můžete vidět čarodějné knihy, tajemnou pracovnu i expozici lidového léčitelství. Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska, bohatství lidového léčitelství a sílu bylin.

Nově otevřené Kittelovo muzeum se nachází na Krásné-Pěnčíně, asi 5km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou. Vzniklo v domě č.p. 11, který leží mezi „Burkem“ a kostelem sv. Josefa.

Mezi největší lákadla expozice patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv. „Smržovského grimoáru“, čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. Milovníci přírody si mohou prohlédnout zahrádku léčivých bylin nebo se dozvědět zajímavosti, jak se u nás na horách dříve léčilo.

Svým pojetím je muzeum vhodné pro návštěvy rodin s dětmi nebo pro školní výlety.

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo „tomu ani Kittel nepomůže“. Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný „Burk“, ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu.

Otevřeno

květen - červen so - ne 10:00 - 18:00

červenec - srpen denně 10:00 - 18:00

září so - ne 10:00 - 18:00

Kontaktní adresa

Kittelovo muzeum na Krásné-Pěnčíně

Krásná č.p. 11

468 21 Pěnčín

+420 483 305 143

+420 602 175 116

Kdy: časově neomezeno
Kde: Liberecký kraj, Pěnčín, Kittelovo muzeum na Krásné-Pěnčíně
Adresa: Krásná č.p. 11  zobrazit na mapě

Přílohy