Naučná stezka po lehkém opevnění

Naučná stezka po lehkém opevnění v okolí Olešnice v Orlických horách

Královehradecký kraj, Rychnov nad Kněžnou, stezka zobrazit na mapě

Naučná stezka vás na své trase seznámí s technickými daty i historií lehkých objektů. Na trase potkáte čtyři lehké objekty vzor 36. Tyto objekty byly postaveny v roce 1936, jak napovídá i jejich označení. Lehké opevnění vz. 36 bylo stavěno s velkou pravděpodobností podle některého z mnoha typů lehkých pevnůstek na Maginotově linii ve Francii. Jako první oblast výstavby pevnůstek vz. 36 vůbec bylo řešeno opevnění Orlických hor. Tyto objekty se vyznačují tím, že byly stavěny v době, kdy ještě nebyla hotova celková koncepce obrany státu proti hrozbě nacistického Německa. Později po vytvoření celkové obranné koncepce se začaly stavět lehké objekty vz. 37. Lehkých objektů vz. 36 bylo postaveno poměrně málo (v oblasti od Krkonoš po Mladkov 126 objektů) a mnoho z nich bylo za války zničeno německou armádou.

Ze značené trasy lze pokračovat dále ke zrekonstruovaným pevnostním objektům: dvěma lehkým objektům vzor 37 a dvěma těžkým objektům NS-47 (Jaroslav) a NS-48 (U stodol) – pěchotní objekt tvrze Skutina, kde je součástí prohlídky návštěva podzemí. Nadšení “bunkráci“ se snaží tyto objekty co nejvíce přiblížit původnímu stavu.

Stezka nabízí také krásnou procházku přírodou Orlických hor, na které se vám naskytne několik nádherných výhledů na Olešnici i vzdálenější okolí. Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout například na větrné elektrárny na Novém Hrádku, na Ostaš, polský Lewin Klodzki a Kudowu-Zdrój nebo až do Krkonoš.

Naučná stezka je určena pro pěší turistiku. Trasa prochází Chráněnou krajinnou oblastí Orlické hory. Chovejte se tiše a nerušte zvěř! Neničte přírodu odhazováním odpadků!

Než se vydáte na cestu, doporučujeme prohlédnout si mapku, která vám usnadní orientaci v terénu. Na mapě jsou vyznačeny také další bunkry v okolí, ke kterým značená trasa nevede, ale můžete se k nim vydat sami.

okružní naučná stezka, začátek a konec na náměstí v Olešnici v O.h.

délka: 6 km

počet zastavení: 4 + 1

trasa: kolem 4 lehkých objektů vzor 36, možnost odbočit k dalším v okolí

typ: pro pěší

náročnost terénu: lehká

čas pro prohlídku: 2 hodiny

otevřeno: jaro - podzim

Kdy: časově neomezeno
Kde: Královehradecký kraj, Rychnov nad Kněžnou, stezka
Adresa: Olešnice  zobrazit na mapě
Pořadatel: Obec Olešnice v O.h. a Sdružení pro Olešnici v O.h.
WWW: http://naucnastezka.olesnice.net/

Přílohy

jpg › Mapa stezky