Populární výstava Fenomén IGRÁČEK představí v Bělé pod Bezdězem dvě unikátní figurky

V prostorách výstavy bude pro zájemce připraveno mnoho historických a moderních podob IGRÁČKA

Liberecký kraj, Bělá pod Bezdězem , Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem zobrazit na mapě

Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem stejně jako mnoho dalších muzejních a kulturních subjektů České republiky otevřela v květnu po dlouhých sedmi měsících své prostory veřejnosti. Jednu z prvních připravovaných expozic, která nese název Fenomén IGRÁČEK, mohou návštěvníci shlédnout ve výstavním sále MKZ v Bělé na Masarykově náměstí od 9. června do 30. srpna letošního roku. V prostorách výstavy bude pro zájemce připraveno mnoho historických a moderních podob známé osmicentimetrové postavičky. Jako bonus pak budou k vidění dva bělské unikáty, vyrobené speciálně pro tuto expozici – Hynek Berka z Dubé a Lipé, zakladatel města, spolu s Miroslavem Dismanem, známým rodákem z Bělé pod Bezdězem. Putovní výstavu IGRÁČKŮ již tradičně připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

„Velmi rádi bychom pozvali všechny děti, rodiče, prarodiče a školská zařízení k nám do Městských kulturních zařízení v Bělé pod Bezdězem na výstavu Fenomén IGRÁČEK. Výstavní sál najdou zájemci přímo na Masarykově náměstí ve druhém patře knihovny Vladimíra Holana. V době uzavření knihovny se k nám pak dostanou bočním vchodem ze Střelecké ulice, kde stačí zazvonit uvnitř chodby,“ vysvětluje Simona Grosová, pracovnice odpovědná za správu výstavního sálu v Bělé. „Naše městečko není velké, žije zde zhruba pět tisíc obyvatel. Velkou výhodou je jeho umístění mezi lesy, v klidném prostředí, několik kilometrů od Mladé Boleslavi, Doks a České Lípy. Místo je vhodné především k turistickým aktivitám a cyklistickým vyjížďkám po okolních památkách a přírodních zajímavostech. Za zmínku stojí i nedaleký areál Relax, s ubytováním, restaurací, a především volně přístupným dětským hřištěm spojeným s Mini Zoo,“ dodává Simona Grosová.

„Pan profesor Disman byl původním povoláním kantor z Bělé pod Bezdězem a jeho ctižádostí nebylo vychovávat profesionální umělce, herce, režiséry, spisovatele, básníky, hudební skladatele, ač pravda v mnoha případech se i tak stalo. Pan profesor vyhnětl z talentu řadu umělců, nedovolil zajít žádnému slibnému človíčku, ale uvedl ho do světa krásy a poznání, že přes kumšt se člověk může stát lepším

i hodnotnějším. On v sobě pan profesor Disman měl charisma, které ozařovalo dětské duše takovou silou, že z člověka vyrostl ne-li přímo kumštýř, pak alespoň ten, kdo po celý život umění miloval

a vzhlížel k němu s úctou,“ Josef Vinklář.

„Současná doba je pro děti a jejich rodiče velmi náročná. Distanční výuka, která doposud fungovala ve školách, vedla k nahrazení volnočasových zájmů dětí za čas strávený u počítačů. Stejně tak se omezila i komunikace mezi mladistvými a jejich vrstevníky, vytratily se zájmy a koníčky. Proto jsme rádi, že díky postupnému rozvolňování a otevřením muzeí a výstav můžeme přispět ke zpestření života dětí a rodin, obohatit je o nové zážitky nejen návštěvou interaktivní expozice, ale i uskutečněním společného výletu do krásného prostředí Bělé pod Bezdězem,“ sděluje Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. z Nového Veselí. „Věřím, že je před námi doba, kdy naše expozice budou znovu seznamovat stovky dětí a jejich nejbližších s českými dějinami a historií samotné výroby československých a českých hraček stejně tak, jako tomu bylo před pandemií COVID-19. Doufám, že podobné počiny napomohou k doplnění samostudia v rámci distanční výuky žáků a studentů,“ dodává Miroslav Kotík.

IGRÁČEK v podobně bělských osobností

Tvůrci putovní výstavy vždy připravují pro návštěvníky dané lokace perličku ve formě IGRÁČKŮ ztvárňujících významné osoby spjaté s daným regionem. Osobnosti, které na sebe vezmou kabát IGRÁČKA, vybrali sami pracovníci místního kulturního střediska. Jedná se o postavu zakladatele města Hynka Berku z Dubé, který pochází ze známého rodu Ronovců a je zachycen v listinách z let 1249 až 1290. V roce 1300 získal za vydatnou vojenskou pomoc v boji o polskou korunu od svého krále Václava II. bezdězské panství. Poté jej od něj převzal jeho stejnojmenný syn a spravoval ho až do své smrti. V roce 1319 působil Hynek v Praze jako purkrabí. Měl čtyři syny. Nejstarší Půta z Frýdlantu, zakladatel Adršpachů, Hynek Scolaris či spíše Jindřich, pozdější biskup v Olomouci, nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka a konečně Hynáček, který vlastnil hrad Housku.

Druhou významnou postavou pro Bělské je místní rodák Miloslav Disman. Právě jeho ztvárňuje druhá figurka vystavovaného IGRÁČKA. Obyvatelé Bělé pod Bezdězem si jej často připomínají především jako komentátora, spojeného s rozhlasovým vysíláním, a jako zakladatele slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru „Dismančata“. Miroslav Disman působil ve městě aktivně již od svého mládí. Účastnil se odhalování pamětních desek, byl při poválečném znovuodhalení sochy legionáře „Na Stráž!“ sochaře Josefa Mařatky, i při dalších významných kulturních akcích. Ve vzpomínkách zůstal rovněž členům Bělského ochotnického souboru, který tu působil v letech 1830–1977.

Výstava Fenomén IGRÁČEK o legendární české hračce se stala sama o sobě fenoménem, neboť již deset let putuje napříč republikou.

Kdy: časově neomezeno
Kde: Liberecký kraj, Bělá pod Bezdězem , Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem
Adresa: Masarykovo nám. 140  zobrazit na mapě
E-mail: katreh@post.cz
WWW: http://https://www.mkzbela.cz/