Posejpka

božítělová posejpka potřetí v Žatci

15.6.

Ústecký kraj, Žatec, zahrada Regionálního muzea v Žatci zobrazit na mapě

Božítělová posejpka potřetí

Božítělovou slavnost a téměř zapomenutou tradici tvoření obrazců z okvětních lístků představí Regionální muzeum K. A. Polánka ve středu 15. června od 14 do 17 hodin v muzejní zahradě.

"Tzv. Božítělová posejpka doprovází křesťanské oslavy Božího Těla, které připomínají stanovení přijímaní Těla a Krve Páně v podobě chleba a vína. V předvečer slavnosti se před vchody domů stelou obrazce z okvětních lístků, větviček a listů." vysvětluje Monika Merdová.

V muzeu si letos tento malebný zvyk vyzkouší už potřetí a zvou k návštěvě. Kromě možnosti vytvořit si vlastní květinový obrázek, se návštěvníci dozví, jak se svátek slavil na Žatecku a jaké další zvyky se k tomuto období vážou.

Muzejníci navíc vyzývají k zapojení se i na vlastních zahrádkách, chodníčcích a zápražích. Stačí na procházce přírodou nebo z vlastní květeny nasbírat jakékoliv květy, lístky nebo proutí a zapojit svou fantazii. Kdo se chce vlastní posejpkou pochlubit, ať fotografie výtvorů pošle na merdova@muzeumzatec.cz nebo na sociálních sítích označí příspěvek hashtagem #posejpka.

Vstupné na akci je zdarma.

Kdy: 15.6. (14:00-17:00)
Kde: Ústecký kraj, Žatec, zahrada Regionálního muzea v Žatci
Adresa: Husova 678  zobrazit na mapě
Vstupné: zdarma
Pořadatel: Regionální muzeum Žatec
Telefon: +420 608 200 697
E-mail: rmz@muzeumzatec.cz
WWW: http://www.muzeumzatec.cz