POUTNÍKOVA STEZKA

aneb umísťování plastik ve veřejném prostoru

Pardubický kraj, Brandýs nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí

Tuto myšlenku realizoval spolek Brandýs ve světě ve spolupráci s galeristou Karlem Babíčkem. V rámci festivalu Brandýské Mámení, který spolek pořádá každý rok první zářijový víkend, bylo instalováno, odhaleno a představeno již několik výtvarných děl. Můžete si je prohlédnout, popřemýšlet o nich a dotknout se jich nedaleko místa, kde se teď nacházíte. Inspirací pro název (zatím neoficiální) stezky na území města je ústřední postava Poutníka z Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce. To psal J. A. Komenský za pobytu v Brandýse nad Orlicí.

Pomník ani labyrint do Poutníkovy stezky nepatří, ale bez Komenského by nebylo pomníku, bez pomníku labyrintu, bez labyrintu Poutníkovy stezky.

1 POMNÍK J. A. KOMENSKÉHO

Základní kámen pískovcového jehlanu byl položen v červenci 1865. V úterý 5. září téhož roku za velké slávy a přítomnosti Palackého, Tyrše, Šembery, Braunera, Grégra, Sladkovského odhalen. Co do počtu návštěvníků tak významu to byl doposud největší den v historii města. Pomník vznikl díky celonárodní sbírce. Připomíná pobyt J. A. Komenského na brandýském panství Žerotínů na začátku 20. let 17. století. Dodnes čerpáme z odkazů tohoto filozofa a pedagoga světového formátu, aniž bychom si toho byli třeba vědomi.

2 LABYRINT

Dle návrhu Davida Růžičky realizoval Spolek Brandýs ve světě v roce 2003. Labyrint vysázený z habru obecného leží na ose pomníku, jeho půdorys je čtverec. Uličky tvoří poledníky a rovnoběžky (svět, zeměkoule), které vedou až do jeho středu (srdce, do ráje). Výstavbu mimo jiné podpořila akce Kupte si svůj habr!. Veřejnosti je přístupný od května do září od roku 2009.

3 DEN CO DEN

Lukáš Rittstein, 2003

Na náměstí. Plastika ze surového železa. 350 × 450 × 320 cm. Inspiruje se otisky, které v Brandýse zanechala minulost. Jeho na pohled konkrétní, smyslem však abstraktní „stopa času“ symbolizuje stopu věčného poutníka časoprostorem.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého 1999. Podílel se na české expozici světové výstavy Expo 2011 v Šanghaji. Je autorem monumentální sochy, která byla dominantou Českého pavilonu na Expu 2015 v Miláně. Pro jeho tvorbu je charakteristické používání nejrůznějších předmětů denního života či industriálních materiálů, které někdy kombinuje s vlastními tvary, vyrobenými z laminátu.

4 HMOTA DÍRY

Pavel Opočenský, 2009

Prostranství za radnicí. Žulový objekt. Polohrubé kamenné bloky ponechané ve své podstatě bez větších zásahů, s výjimkou proměnlivého systému otvorů.

Původní profesí šperkař, se do povědomí výtvarné scény výrazně zapsal jako sochař, autor kamenných objektů. Vyhledává kontrast leštěné a přírodní plochy a snaží se o monumentální vstup do exteriéru města nebo přírodního zákoutí.

5 TI PŘED NÁMI

Michal Novotný (MICL), 2005

Údolí v Klopotech. Socha vznikla z 11 m3 pískovce od Dubence u Jaroměře. Výška 500 cm. Postavy na ní směřují vzhůru, jsou poctou výšinám ducha - „těm, co byli před námi“.

MICL je malíř a zároveň i sochař. V 80. letech se stal dřevomodelářem a na pražské akademii v opět svobodných 90. letech prošel třemi rozdílnými ateliéry, malířským u Jiřího Načeradského, sochařským Karla Nepraše a intermediální školou Jiřího Davida. Jeho malířská tvorba působí velmi sochařsky a dřevo se z jeho pláten nikdy neztratilo. Patří mezi časté návštěvníky Brandýsa. Jeden z hrobů místního hřbitova zdobí jeho pískovcový květ.

6 BABYLONSKÉ DĚLO část č. 6

Jiří Příhoda, 2006

Údolí v Klopotech. Svařovaná ocel. Délka 600 cm, průměr obruby 160 cm, vnitřní průměr/kalibr 1000 mm. Rekonstrukce Babylonského děla soudného dne ve skutečné velikosti. Autor se inspiroval 156 m dlouhým super dělem, které se na přelomu 80. a 90. let 20. století pokoušel sestrojit irácký režim Saddáma Husajna a dostřelit tak na Izrael nebo na satelity v oběžné dráze. Předpokládaný dostřel byl 1000 km, popřípadě 2000 km s pomocným raketovým pohonem. Vynálezce této zbraně, kanadský vědec, Gerald Bull byl za záhadných okolností zabit. Později v rámci operace Pouštní bouře v Iráku zničila dělo vojska OSN.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 1997. Patří k osobnostem se širokým kulturním přehledem a schopností oslovovat mezinárodní publikum. Vytváří prostorové instalace a intervence do architektury, je tvůrcem videoprojekcí, ve kterých postprodukčně pracuje se známými hollywoodskými filmy.

7 OSVÍCENÍ

Lukáš Rittstein, 2011

Zahrada při cestě na hrad. Plastika z umělých materiálů. Jednoduchý organismus (cosi z vesmíru) je konfrontován s kmenem stromu, čímsi ryze pozemským. Plastika abstraktního charakteru dokládá tu etapu autorovy tvorby, pro níž jsou typické umělé materiály a prolínání různých sochařských přístupů s motivy střetů civilizací.

Mezi uvedená díla stezky patří i dva obrazy, PANNA MARIE (V LESE…) a MADONA S DÍTĚTEM. První je olej na plátně od kutnohorského multivýtvarníka Martina Kuriše, kaplička za Brandýsem, 2001. Autorkou druhého je chorvatská malířka Dragana Živanović, kaplička u Klopotské louky, 2010.

Kdy: časově neomezeno
Kde: Pardubický kraj, Brandýs nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí
Pořadatel: Spolek Brandýs ve světě
E-mail: terezadobesova@post.cz
WWW: http://www.brandys-ve-svete.cz