Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Výstava propojí tvorbu umělkyň malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové

15.12.2022-15.4.2023

Královehradecký kraj, Hořice v Podkrkonoší, Městské muzeum a galerie Hořice zobrazit na mapě

Výstava Cesta je trnitá, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 15. prosince, propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň, a to malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové. Zájem o legendární a magické první jmenované se zde setká s rurálním sci-fi druhé. Obě umělkyně jsou nejen výrazné na české umělecké scéně, pozornost budí i v zahraničí. Většina děl vznikla přímo pro výstavu a je výsledkem spolupráce obou autorek, které spojuje téma vztahu k přírodě. Městské muzeum v Hořicích se těší, že muzejní Štorchovu síň zaplní to nejsoučasnější z českého umění.

„Anežka Hošková pracuje s jakýmsi epickým smutkem z nenávratnosti změn způsobených lidskou činností. Selhání snad až milostného vztahu u ní získává legendární, symbolický nádech, který podtrhuje i volba techniky vitráže,“ tak popisuje svůj záměr ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze a zároveň kurátor výstavy Michal Novotný. „Reliéfy a sochy Anny Hulačové spojují téma úrodnosti přírody pro člověka a zároveň její nepodmanitelnosti. Klasy obilí se potkávají s trním náletových dřevin. Formálně směs secesního ornamentu, sci-fi a v některých detailech až sorelové oslavnosti spojuje minulost s budoucností v motivu mutující regenerace,“ dodává Michal Novotný.

„Jsme velice rádi, že Anežka Hošková a Anna Hulačová přijaly pozvání vystavovat v Hořicích. Zároveň jsme ale přesvědčeni, že bude jejich tvorba zajímavá a podnětná i pro laiky, kteří se běžně v současném umění neorientují. Obzvlášť pak v Hořicích, které jsou svou péčí o uměleckou tvorbu dlouhodobě proslulé.“ vysvětluje ředitelka Městského muzea a galerie v Hořicích Petra Zachovalová.

Anna Hulačová (1982)

vystudovala AVU v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. V roce 2016 vzbudila velkou pozornost výstavou v rámci finále Ceny Jindřicha Chalupeckého, kde také získala diváckou cenu. Své sochy tvoří většinou z betonu, někdy ale také z tradičnějších materiálů jako je keramika či dřeva. Reaguje v nich na formy evropských i mimoevropských dějin umění, socialistického modernismu, surrealismu i folkloru. Zásadní jsou pro ni ale i formy mimo-lidské, přírodní, mezi nimiž mají prominentní postavení včely a výsledky jejich práce.

Kreslířka, malířka a hudebnice Anežka Hošková (1984)

absolvovala brněnskou FaVU u Václava Stratila. Je výraznou českou představitelkou mezinárodních trendů nového romantismu či mystické malby. V poslední době pracuje nejčastěji technikou akvarelu, jehož specifické vlastností využívá k navození mysteriózní atmosféry, podpořené motivy kostelních a zámeckých věží, podivných zvířat a fragmentů lidského těla. Ve své tvorbě se ale neomezuje na malbu a kresbu, často vytváří i instalace, podtrhující tajuplný charakter její tvorby, věnuje se také hudbě či organizaci kulturních akcí.

Anežka Hošková, Anna Hulačová: Cesta je trnitá

Termín: 15. 12. 2022 – 15. 4. 2023

Kurátor: Michal Novotný

Štorchova síň, Městské muzeum

Příprava výstav a doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí ale není jedinou činností Městského muzea a galerie plastik. Ještě více času a péče muzeum věnuje bohatému sbírkovému fondu, jehož součástí je například jedinečná Šafránkova kronika z druhé poloviny 19. století, kterou zdigitalizovali a zpřístupnili na www.safrankovakronika.cz.

Kdy: 15.12.2022-15.4.2023 (09:00-16:00)
Kde: Královehradecký kraj, Hořice v Podkrkonoší, Městské muzeum a galerie Hořice
Adresa: Náměstí Jiřího z Poděbrad 160  zobrazit na mapě
Pořadatel: Město Hořice
E-mail: katreh@post.cz
WWW: http://www.muzeum.horice.org