Za drahými kameny do pravěku

Návštěvníci mohou zhlédnout průřez všemi obdobími pravěku od doby starého paleolitu

11.5.-29.8.

Královehradecký kraj, Hořice v Podkrkonoší, Městské muzeum a galerie Hořice zobrazit na mapě

„Mezi nejzajímavější exponáty výstavy „Za drahými kameny do pravěku“ patří beze sporu pěstní klín vyrobený z rudého jaspisu, jehož stáří je odhadováno na více než 300 000 let. Jedná se o poněkud kuriózní nález, protože byl objeven v dřevěné konstrukci archaické chladničky z 16. století na náměstí v Českém Dubu, kterou spolu s dalšími kameny podpíral,“ uvádí Mgr. Martin Witkowski, kurátor archeolog a historik.

„Nejmladší vystavený artefakt je dílem vizuálního umělce Milana Mikuláštíka, který ve své tvorbě dlouhodobě tematizuje archeologii a současné umění. Jeho vystavená díla jsou transformovanými archeologickými nálezy a ve své práci se snaží zdůraznit důležitost a vztah pravěkých lidí k jejich nástrojům,“ uvádí Petra Zachovalová M.A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice. „Výstavu podbarvuje instrumentální hudba, kterou složil autor výstavy archeolog a kurátor Martin Witkowski, ve spolupráci s Milošem Podzimkem. Nádherně tím doplnil atmosféru doby pravěkých lidí. Divák je tak doslova vtažen všemi smysly do fascinujícího příběhu evoluce v přímém přenosu,“ dodává Petra Zachovalová.

„Mezi pravěkým pěstním klínem a dnešním chytrým telefonem lze nalézt jisté paralely. Pro prehistorického člověka byl pěstní klín podobně nepostradatelným univerzálním nástrojem, jako je pro současného teenagera jeho chytrý telefon, stejně tak byl patrně statusovým symbolem, byl též globálně rozšířen a v neposlední řadě má i podobné rozměry,“ uvádí Milan Mikuláštík.

Kdy: 11.5.-29.8.
Kde: Královehradecký kraj, Hořice v Podkrkonoší, Městské muzeum a galerie Hořice
Adresa: Náměstí Jiřího z Poděbrad 160  zobrazit na mapě
Pořadatel: Město Hořice
E-mail: katreh@post.cz
WWW: http://https://muzeum.horice.org